W roku akademickim 2022/2023 działalność Koła Kulturą Nakręceni zostaje czasowo zawieszona.

 

O dotychczasowych inicjatywach można dowiedzieć się z profilu Koła na Facebooku.


Koło Kulturą Nakręceni powstało w 2011 r. przy Katedrze Studiów Brytyjskich i Wspólnoty Narodów. Od początku istnienia Koła jego opiekunem jest dr Monika Sosnowska. W latach 2016-2018 współopiekunem Koła był dr Zbigniew Bednarek.

Głównym celem Koła jest zgłębianie i szerzenie wiedzy z zakresu kultury: filmu, literatury, sztuki, teatru, performansu. Ważny element działalności Koła stanowi organizowanie dyskusji i spotkań z przedstawicielami świata kultury. Jedną z tego typu inicjatyw Koła był cykl konferencji „Łódź ON/OFF – włącz się w festiwale” (lata 2013-2015), czyli projekt przybliżający łódzką przestrzeń festiwali.

 

Studentki i studentki organizowali też akcje badawczo-sondażowe np. „PorozmawiajMY o kulturze” w łódzkiej Manufakturze.

 

Z inicjatywy Koła Kulturą Nakręceni powstał film pt. Gadające głowy WSMiP z 2018 r. ze zbiorem wypowiedzi pracowników i studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego: Gadające Głowy WSMiP (2017) - YouTube

 

W 2020 r. członkowie i członkinie Koła zainicjowali cykl „Kulturalne rozmowy”, w ramach których udało im się porozmawiać m.in. z aktorem Bartoszem Porczykiem czy programerką SerialConu, Katarzyną Bajką.

Motto koła:

Fortuna kołem się toczy.

Kulturę wprawiajmy w ruch sami.

 

Koło kręci się zgodnie z poniższymi zasadami

1. Koło kultury: się kręci. Od zarania dziejów.

Zatem nie pozostajemy bierni wobec tego, co nas otacza – nasze środowisko kulturowe – i na co możemy mieć wpływ, czyli jego kształt i stopień rozwoju.

2. Kultura: się dzieje. Wszędzie.

Dlatego istotne wydarzenia kulturalne z kraju i ze świata nie umkną naszej uwadze. Spotykamy się, by o nich podyskutować.

3. Świat bez kultury? To koniec świata.

Zatem nie dajemy jej spokoju: ciągle o niej mówimy, piszemy, krytykujemy, ale przede wszystkim – tworzymy.

4. Prawo natury: im dalej w świat, tym bliżej do obcej kultury.

Otaczanie się fortyfikacjami zostawiamy kartom historii. My interesujemy się innymi kulturami, choćby organizując spotykania z przedstawicielami tych kultur.

5. Wszystkie drogi prowadzą do… kultury.

Nie boimy się żadnych rozwiązań, które ocierają się o kulturowe rozumienie rzeczywistości. Polityka, media, biznes? – wszędzie tam widzimy kulturowe wyjścia.

6. Głową muru nie przebijesz – tylko kulturą.

Dzięki przełamywaniu schematów i wychodzeniu poza stereotypy kulturowe, staramy się zrozumieć drugiego człowieka, zarówno tego „po drugiej stronie ulicy”, jak i tego „po drugiej stronie świata”.

7. Myśl naturalnie, działaj kulturalnie.

Wobec tego propagujemy spontaniczny, ale i przyjazny kulturze sposób myślenia. Tylko łącząc żywiołowość ze znajomością obyczajów i norm kultury, angażujemy się w pozytywne działania kulturalne.

8. Ilu ludzi, tyle definicji kultury, i tylko jeden wspólny mianownik: zmiana.

Żeby zrozumieć kulturę, pamiętamy o jej stałej zmienności, choćby na przykładzie języka albo wartości społecznych.

9. Z zazdrością rzekła natura do kultury, że zbyt często sama jest martwa.

Dlatego dbamy o nieustanne utrzymywanie kultury „w ruchu”, np. organizujemy panele dyskusyjne, konferencje studenckie albo naukowe wykłady.

10. Uprawianie kultury nic nie kosztuje.

Stąd wymagamy jedynie „kulturowego nakręcenia się”. Zysk gwarantowany!